Joga Nidra - Prowadzona Medytacja

Relaksacja z autosugestią, wzbogacona uzdrawiającą wizualizacją i tzw. „Organicznym doświadczeniem ciszy”.

Joga nidra jest stanem głębokiej relaksacji, osiąganym poprzez świadome i stopniowe rozluźnianie napęcia mięśniowego i wyciszanie układu nerwowego. Stanem, za którym każdy człowiek tęskni. Stanem trwania w absolutnym spokoju. W obecnym świecie, gdy nasze zmysły są nieustannie bombardowane bodźcami i żyjemy w nieustannej gonitwie, umiejętność głębokiego relaksu i szybkiej regeneracji staje się czymś niezbędnym. Niewygody, jakich doświadczamy w trakcie klasycznej medytacji początkowo utrudniają nam wyciszenie. Przewaga techniki Jogi Nidry polega na tym, że praktykujemy w stanie totalnego komfortu dla ciała i zmysłów. Nie musisz walczyć w bólem kolan czy pleców, tylko od razu wchodzisz w stan odprężenia i kontaktu z prawdziwym sobą. Joga Nidra jest przydatnym narzędziem, przygotowywującym do praktyki medytacji, którą można rozpocząć w każdym momencie, bez uprzedniego przygotowania.

Fizycznie jest to czas maksymalnej regeneracji, kiedy organzm uruchamia mechanizmy samoleczenia. Zwalnia układ nerwowy, obniżając naszą nadpobudliwość, po zajęciach czujemy się doenergetyzowani, ale jednocześnie uspokojeni. Rozszerzają się naczynia krwionośne, co pozwala na swobodny ruch dotlenionej krwi do wszyskich zakamarków ciała bez jednoczesnego obciążania serca. W badaniach EEG zauważono, że praktykujący znajdowali się w stanie aktywności fal mózgowych delta. Fala delta jest najwolniejszą ze wszystkich fal mózgowych typową dla stanu głębokiego snu (Non-rapid eye movement, NREM, SEM). W paśmie Delta uwalnia się hormon wzrostu i redukuje wydzielanie kortyzolu – hormonu kory nadnerczy, odpowiadającego za stres i starzenie się. Rośnie poziom DHEA (naturalny hormon steroidowy) i melatoniny. To dlatego głęboki sen jest zbawienny dla uzdrawiania i regeneracji. Dlatego po dobrze przespanej nocy czujemy się pełni energii. Dzięki praktyce Jogi Nidry możemy uzyskać ten stan w każdym momencie, gdy czujemy się wyczerpani.

Wizualizacja jest pogłębieniem praktyki, przejściem z poziomu fizycznego do mentalnego poziomu tworzenia rzeczywistości. Neurolodzy potwierdzają że wszystko co myślimy nasz mózg i nasze ciało odbierają jako prawdę, jako rzeczywiste doświadczenie. Dla tego wizualizacja i pozytywne myślenie jest zawsze pierwszym i podstawowym krokiem do sukcsu niezależnie od tego czy jest nim osiągnięcie zdrowia fizycznego, samoakceptacji czy zabezpieczenia swoich potrzeb materialnych.

Jogę Nidrę praktykujemy w wygodnej pozycji (zalecana jest leżąca -Shavasana) w pomieszczeniu maksymalnie wyciszonym i zaciemnionym, dbając o to by było nam ciepło i komfortowo. Podążamy za instrukcjami nauczyciela. Joga nidra może mieć konkretną intencję, w zależności od celu sesji. Zwyczajowo sesja trwa od 30 do 60 minut. Często zdarza się, że mimo starań zaśniemy już po kilku minutach. Nie walczmy z tym, widocznie to było najlepsze, co mogliśmy w tym momencie doświadczyć.

Każde zajęcia w Naszym Centrum kończą się 15 minutową praktyką Jogi Nidry, bo już tyle wystarczy aby rozpoczęły się wyżej wspomniane procesy. Jednak raz w MIESIĄCU pragniemy zapraszać Was na dłuższa sesję poświęconą głównie relaksacji z wizualizacją. Będzie to fizycznie i emocjonalnie uzdrawiające doświadczenie dla każdego. Zapraszamy zarówno osoby praktykujące jak i całkowitych nowicjuszy, od seniorów przez kobiety w ciąży po sportowców, są to super zajęcia na piserwszy kontakt z Jogą, wskazane zwłaszcza dla osób schorowanych.

UWAGA: FUNDACJA SEVA W LIKWIDACJI aktualnie nie prowadzimy zajęć i warsztatów.

Rotacyjnie będziemy pracować z Klasycznym Skryptem Jogi Nidry, Medytacją na Wewnętrzymy Dziecku, Buddyjską Medytacją Miłości i Życzliwości, lub Wizualizacją Opartą na Przestrzeni pomagającą pozbyć się negatywnego przekonania względem siębie wg skryptu dr. Joe Dispenza.

Koszt: dobrowolna donacja do skarbonki.