Swami Sivananda 1887 - 1963

Swami Sivanada urodził się 8 września 1887r. w Południowych Indiach w rodzinie Braminów - najwyższej ze wszystkich czterech kast indyjskich. Jego ojciec był bardzo pobożnym człowiekiem; młody Sivananda podążając jego śladami kultywował w sobie głęboką duchowość. Był kochającym i wrażliwym dzieckiem, był szczery i chętny do pomocy, od małego mając głębokie poczucie jedności ze wszystkim .

Podążając za pragnieniem pomagania innym wybrał studia medyczne i został lekarzem. Jeszcze zanim ukończył studia zaczął publikować, a później edytować pisma medyczne, których głównym celem była edukacja jak najwiekszej ilości ludzi na temat higieny. Zaraz na początku swojej kariery medycznej wyjechał do Malezji gdzie kierował szpitalem dla biednych, często nie pobierając opłat za swoje usługi, kupował lekarstwa najbardziej potrzebującym. Fizyczna i mentalna udręka, jaką obserwował u swoich pacjentów była dla niego źródłem głębokiego smutku. Pośród ulotnych przyjemności życia nieustannie poszukiwał trwałej formy szczęścia i pokoju. Jego najgłębszym pragnieniem stała się chęć podążania ścieżką mędrców i pomoc bliźnim, leczenie nie tylko fizycznego ciała, jak robił to do tej pory jako lekarz medycyny, ale przede wszystkim ducha. 

W 1923 roku wrócił do Indii gdzie aby całkowicie poświęcić się swoim poszukiwaniom. Wyrzekł się świata i bez grosza przy duszy spędził wiele miesięcy jako wędrowny mnich tułając się samotnie po Himalajach. W 1924 osiadł w Rishikesh by w odosobnieniu zagłębić się w medytacji. Planował żyć samotnie jako mnich, ale stopniowo zaczęli zbierać się wokół niego uczniowie. Przez kolejnych trzydzieści lat Swami podróżował po Indiach dając wykłady i własnym przykładem inspirując do współczucia i służby wszystkim ludziom. Oprócz tego uczył jak za pomocą praktyki Asan i Pranajamy można utrzymać ciało w zdrowiu. Założył Aszram pod nazwą Divine Life Society oraz organizację zajmującą się szerzeniem wiedzy jogicznej i filozofii Vedanty - Yoga Vedanta Forest Academy. Chcąc trafić do jak największej ilości ludzi zaczął pisać i wydawać książki, głownie w języku angielskim. Rozdawał je za darmo aby zawarta w nich wiedza była dostępna jak najszerszej grupie ludzi. Tym sposobem napisał ponad 200 książek opartych na idei zawartej we wszystkich czterech ścieżkach jogi "Służ, Kochaj, Dawaj, Oczyszczaj się, Medytuj i dąż do Samorealizacji". Żadna praca nie była dla niego za duża, żadna za trywialna. Utrzymywał  kontakt z uczniami na całym świecie - ludźmi przynależącymi do różnych narodowości, kultur i wyznań.

Swami Visnudevananda 1927 - 1993

Swami Visnudevananda 1927 - 1993

Swami Vishnudevananda po dziesięciu latach nauki, jako jedyny ze starszych uczniów Swamiego Sivanandy, został wysłany przez niego na Zachód ze słowami "ludzie czekają" i dziesięciomia rupi w kieszeni (równowartość 1zł). W 1959 roku po kilku przystankach w Azji i Stanach Zejdnoczonych, Swami Vishnudevananda trafił do Montrealu w Kanadzie, gdzie przez kolejne kilka lat często podrużująć do Nowego Jorku prowadził zajęcia i wykłady na temat Jogi, swoje nauki reasumując w pięciu łatwych do zapamiętania Filarów Jogi:

  • Asana - prawidłowe ćwiczenia to pozycje Jogi, które praktykowane regularnie wpływają korzystnie na ciało, jak i umysł. Poprawiają krążenie, masują organy wewnętrzne, uelastyczniają kręgosłup, delikatnie rozciągają i jednocześnie wzmacniają mięśnie, uwrażliwiają zmysł równowagi, uczą cierpliwości i wytrwałości, a także rozwijają koncentrację i świadomość ciała.
  • Pranajama - prawidłowy oddech to praktyki oddechowe, uczą świadomego wykorzystania prany – siły życiowej. Dzięki temu mogą stać się przydatnym sposobem na radzenie sobie ze stresem, kryzysami emocjonalnymi, zmęczeniem i wieloma dolegliwościami dręczącymi współczesnego człowieka. Podobnie jak asany, praktyki oddechowe rozwijają koncentrację, wpływają na poprawę zdolności intelektualnych.
  • Śavasana - prawidłowy relaks to pozycja relaksacyjna, która pozwala odsunąć na bok i na chwilę zatrzymać szalony bieg codziennych spraw. Uczy w jaki sposób w pełni zrelaksować ciało, wyciszyć umysł i znaleźć spokój ducha. Pozwala wsłuchać się w samego siebie i zrozumieć potrzeby własnego ciała.
  • Wegetarianizm - prawidłowa dieta, która ma charakter lakto-wegatariański. Składają się na nią świeże i nieprzetworzone produkty (warzywa, owoce, orzechy, ziarna i in.). Jest to dieta prosta i naturalna, a przez to zdrowa, pozwalająca na utrzymanie w dobrej kondycji i ciała, i umysłu.
  • Vedanta i Dhjana - pozytywne myślenie i medytacja są kluczem do osiągnięcia spokoju umysłu. Stopniowo uczą umiejętności wyciszania emocji i kontrolowania myśli. Pozwalają w zgiełku codzienności zatrzymać się i z uwagą przyjrzeć własnemu wnętrzu, w którym można odnaleźć ciszę.

W 1962 roku udało mu się założyć pierwszy Ashram Sivanandy na Zachodzie - Sivananda Ashram Yoga Camp. Jako pierwszy na świecie zorganizował Kursy dla Nauczycieli Jogi (ang. TTC), których celem było "szkolenie przyszłych liderów świata" w odnajdywaniu wewnętrzengo spokoju, tym samym prowadzenie do jednego wielkiego celu: Pokoju na Świecie. Kolejną misją na rzecz Pokoju na Świecie jakiej podjął się Swami Visnudewananda było "bombardowanie", kwiatami i ulotkami z pozytywnymi przekazmi, miejsc konfliktów na świecie. W tym celu Swami zakupił samolot i nauczył się go pilotwać - słowa "niemożliwe" nie było w jego języku, przeleciał między innymi nad Belfastem, Kanłem Sueskim i Murem Berlińskim. Całe swoje życie poświęcił na propagowanie idei Jogi Klasycznej i Filozofii Vedanty, które nieustannie stosował w swoim życiu codziennym stając się przykładem i wzorcem do naśladowania. Wszystko czego dokonał robił w imieniu swojego mistrza nazywając przekaz Jogi Klasycznej, której nauczał, Jogą wg Sivanandy. Starał się zachować pamieć o nauczycielu nie przypisując tym samym żadnych zasług sobie.