joga dla kobiet w ciąży

Poprzez subtelne, acz głęboko wzmacniające i rozluźniające ćwiczenia oraz pracę z oddechem uczymy się komunikacji z własnym ciałem, nabierając doświadczalnego zrozumienia, że to co w danej chwili odczuwa Matka odczuwane jest również przez jej Dziecko. Dlatego celem zajęć Hatha Jogi w czasie ciąży nie jest tak zwane “wyćwiczenie się” a raczej odnalezienie równowagi emocjonalnej i wewnętrznego spokoju, dotlenienie organizmów matki i dziecka, a dzięki pozytywnym wizualizacjom pokonanie strachu i budowa wiary we własne możliwości. 

UWAGA: FUNDACJA SEVA W LIKWIDACJI aktualnie nie prowadzimy zajęć i warsztatów.

Każda lekcja Hatha Jogi jest wzbogacona głęboką relaksacją z pozytywną wizualizacją porodu, która uczy nie tylko wiary we własne możliwości i pokonania strachu, ale na poziomie fizycznym uczy kontroli nad ciałem i umysłem, oraz intensywnością odczuwania bólu. Uczymy też pracy z oddechem niwelującym ból fizyczny i napięcie mętalne, oraz wokalizacji, która rozluźnia mięśnie i ułatwia otwieranie się szyjki macicy.


JAK WYGLĄDAJĄ ZAJĘCIA JOGI DLA KOBIET W CIĄŻY?

 • Ćwiczenia rozluźniające mięśnie pleców i nóg, które zniwelują bóle związane ze wzrostem ciężaru ciała i zmianą środka ciężkości.

 • Bezpieczne ćwiczenia wzmacniające mięśnie brzucha, które w czasie ciąży tracą elastyczność, przeżucając całą pracę utrzymania ciała w pozycji pionowej na kręgosłup.

 • Ćwiczenia wzmacniające mięśnie szyjki macicy, które niezależnie od planowanego rozwiązania, potrzebują wzmocnienia w orkesie ciąży jak i zaraz po, co ochroni kobietę przed schorzeniami wieku dojrzałego (np. nietrzymanie moczu, wypadanie macicy) oraz ćwiczenia dna miednicy i więzadeł.

 • Pracujemy z oddechem przeponowym i pełnym oddechem jogicznym oraz prostą Pranjamą (ćwicz. oddechowym), które wyciszając układ nerwowy aktywują relaks fizyczny i mentalny.

 • Praktykujemy w spokojnym tempie, zmodyfikowaną na czas ciąży jogiczną rozgrzewkę - Powitanie Słońca - ćwiczenie, które rozmasowywuje napięcie z całego ciała.

 • Wiesienka na torcie: uczymy aktywnej samokontroli ciała i umusłu po przez praktykę głębokiej relaksacji połączonej z autosugestią, jest to formą autohipnozy wzbogaconej pozytywną wizualizacją porodu, która daję realne poczucie bezpieczeństwa i kontroli nad przebiegiem samego porodu oraz bólu okołoporodowego.

  • Jeśli temat porodu w hipnozie jest Ci obcy to poszperaj trochę w internecie, TUTAJ przykładowy artykuł.


Głównym celem KAŻDYCH zajęć praktycznych jest rozluźnienie napięcia całego ciała oraz pozbycie się bólu kręgosłupa, pleców i innych grup mięśni, dotlenienie organizmu matki i dziecka, oraz  fizyczno-emocjonalna regeneracja, w tym realne obniżenie poziomu hormonów stersu we krwi. Zaproponujemy Wam ćwiczenia na prostym i bezpiecznym poziomie, odpowiednie dla kobiet na każdym stadium zaawansowania ciąży. 

Chcesz praktykować częściej niż raz w tygodniu?

Dodatkowe zajęcia odpowiednie dla kobiet w ciąży i po połogu, to zajęcia oznaczone na naszym grafiku jako JOGA TERAPEUTYCZNA, na tych zajęciach możecie spotkać zarówno seniorów jak i studentów. Zapraszamy na nie Mamy spodziewające się dziecka i kobiety planujące ciążę oraz kobiet po porodzie i połogu. Wg najnowżych badań naukowych ciąża to odpowiedni czas na rozpoczęcie aktywności fizycznej, jednak swoją decyzję o przyjściu na zajęcia zawsze dobrze skonsultować ze swoim lekarzem prowadzącym. Przychodząc na zajęcia po raz pierwszy koniecznie poinformuj nauczyciela prowadzacego PRZED zajęciami ze jesteś w ciąży!

Zajęcia są prowadzone bardzo łagodnie, bez narzucania sztywnego tempa i trzymania się uparcie jednej formuły, tak że kobiety na każdym stadium zaawansowania poradzą sobie bez najmiejszych problemów, a nauczyciel prowadzący gwarantuje indywiduale podejście do potrzeb każdej uczestniczki.


ZAJĘCIA PROWADZĄ:

 • Dominika Tkacz: licencjonowana położna, nauczycielka jogi klasycznej z ukończonym dodatkowym szkoleniem "Joga i ciąża".

  • Licencjonowana położna, która akualnie pracuje nad uzyskaniem magistra z tej że dziedziny. Jest pasjonatką położnictwa, zdobywa najwyższe noty na wszystkich zajęciach. Wiedzę medyczną łączy umiejętnie z pasją nauczyciela jogi. Dyplom uprawniający do prowadzenia zajęć Hatha Jogi uzyskałą już 2 lata temu, i od tamtej pory nie przerwanie prowadzi zajęcia w naszym Centrum. Odpowie na wszystkie Wasze pytatnia "bez koloryzowania" ;)

 • Patrycja Germain: mama trójki dziewczynek z 10-letnim stażem nauczania i ukończoną specjalizacją "Joga Prenatalna" wg Tradycji Jogi Klsycznej.

  • Od Siebie: doświadczyłam ciąży pojedyńczej i mnogiej, znam piękno porodu naturalnego i ból Cesarskiego Cięcia, zetknęłąm się z wieloma problemami okresu ciąży i połogu jak cukrzyca ciążowa, zespół zatrucia ciążowego HELP czy trauma pooperacyjna i depresja poporodowa. Mimo że jestem w stanie odpowiedzieć na wiele Waszych pytań to moje doświadczenia nauczyły mnie przedewszystkim pokory, a mój styl nauczania jest otwarty i pozbawiony oceniania, na zajęcia zapraszam każdą kobietę nie zależnie od tego czy planuje poród naturalny czy nie. Nie obiecuję też że praktyka Jogi daje gwarancje na spełnienie Waszych najskrytrszych oczekiwań pod względem zarówno samej ciąży, porodu jak i macierzyństwa, a raczej poprzez praktykę Jogi staram się nauczać akceptacji i adaptacji do zmieniającej się sytuacji, do bycia gotowym na wszystko...